YANAL KAYMA TESTİ NEDİR?

Yanal kayma testi, kara taşıtı otomobilin fabrika çıkışındaki rot ayarlarının sıfır sapma ile yol alıp almadığını ölçerek, aracın yürüme hızındaki platformdan geçirilerek ön ve arka dingile ait yanal kayma hızının tespit edilmesi sağlanır.

Yani Aracın 1 kilometrede kaç metre sağa ve sola kadığını ölçen testtir.

anal kayma testi ikinci el araç alımlarında oldukça önemlidir. Test aracın fabrika çıkışındaki rot ayarlarının satın alınmadan önce uygun olup olmadığını test eder.

Yanal Kayma Testi Neden Önemlidir?

Taşıtın, Aracın tekerliğinin yürüme hızının platformda ölçülmesi ile gerçekleştirilen Yanal Kayma Testi ile, Rot ve aks ayarı kontrolleri de bu esnada yapılmaktadır. Yanal kayma testi ile Arabam.com Oto Ekspertiz Fethiye Bayii merkezimizde yanal kayma testimiz titizlikle ölçülmektedir. Arızalı bir amortisör aracın sürüş konforunu bozar. Çukur ve engebeler de aracın daha fazla sarsıntılı hareket etmesine neden olur. Frenlemede sağa sola aracın savrulmasına neden olur. Kazaların büyük nedenlerinden biri olan aracın savrulması direksiyon hakimiyetinin kaybolmasını da neden olur.

Yanal Kayma Testi

Yanal kayma testi ile;

  • Rotlar
  • Amortisör
  • Alt tablalar
  • Aks

Yanal kayma testinde aracın ön ve arka tekerlerinde uyum olup olmadığı sağa sola kaymanın olup olmadığı kontrol edilir. Bu özel platformda araç seyir halindeyken direksiyon serbest bırakıldığı zaman sapma miktarı ölçülür. Fethiye Oto ekspertiz firmamızda ikinci el araç alırken sizlerde güven içinde olup aracın rot ve aks ayarlarını bilerek satın almanıza destek olur. Yaptığımız testlerin amacı aracınız ve sizin için en iyisini yapmaktadır. Tam garantili testlerimiz ile ikinci el araç alırken asla yanılmazsınız. Aracın teknik güvenliğinin sağlanması, yolda kalmaması için tüm sorunlar tespit edilmiş olur.