Süspansiyon Testi Nedir?

Aracı yola bağlayan ve yolda kalmanızı sağlayan taşıt yayları değil, amasörlerdir. Ve diğer ismi ile Süspansiyon sistemidir. Araç Yayları kesilmediği ve müdahale edilmediği sürece bozulmaz. Özelliğini kolay kolay kaybetmez. Ancak amartisörler öyle değildir.

Süspansiyon Sistemi

Amasörler kullandıkça direncini kaybederek görevini yapamaz hale gelir ve yol tutuşunu ciddi anlamda bozar. Amartisörler sanıldıkları gibi bozuk zemin üzerindeki kasis veya çukurları emmek için yapılmamışlardır. İçinde barındırdıkları direnç sayesinde araç tekerleklerinin yere sağlam basmasını sağlarlar. Yoldaki bozuklukları yaylar emer. Mutlaka başınıza gelmiştir. Amasörler ise aracı yola daha sıkı bağlanmanızı sağlar.

Süspansiyon Testi ile bu arıza tespit edilir. Bozuk amartisör Gereğinden fazla esner. Küçük bir kasis te veya çukurda özellikle de arka taraf ise daha çok zıplar ses çıkarır. Bu zıplamanın ve esnemenin sebebi amartisördir. Direnci bitmiş ve bozulmuş amartisör boşa çıkar, ve sadece yay görev üstlenir. Yayın tek başına araç üzerinde görev üstlenmesi çok tehlikelidir. Araç yolda giderken yol tutuşunu bozar. İstem dışı esnemelerden dolayı sağa ve sola çekmeler kaymalar yapar. Böyle bir durumda aracı kullanmanız ölümcül olacaktır. Yüksek süratlerde özellikle araç dengesini bozar.

Bir başka amartisör arızasında ise, araç amartisörü bozulduğunda kilitlenir ve yayın yaylanmasına engel olur. Böyle bir durumda esnemeyen yay ve sabir demir gibi sabit bir demir misali amartisör yoldaki bütün kasisleri araç gövdesine yayar. Gövdenin aldığı sarsıntılar ve titreşimler, araç döşemelerinde ve iç konsolda seslere neden olarak aracın tüm cıvatalarını etkiler

2.el araç alımlarında aracınızın daha sağlıklı olması için Dynoil Fethiye Oto Ekspertiz Merkezlerine gidin.

Arabam.com Oto Ekspertiz Fethiye Bayii Merkezi Süspansiyon Test Cihazında Yapılan Kontroller:

  1. Amartisör ve yay kontrolü
  2. Viraj Demiri kontrolü
  3. Salıncak kontrolleri
  4. Rot mili ve rot başı kontrolleri
  5. Tekerlek bilyaları kontrolleri

Yürür aksama ait organlar olarak

  1. Aks mili kontrolü
  2. Kardan Mili şaft kontrolü Yapılmaktadır.